יהודה אדלר
צילום יחצ

דמותו של פרופסור יהודה אדלר, מן הקרדיולוגים הבכירים בישראל, היא לבטח אינה הדמות שעולה בראשנו כאשר אנו חושבים על קרדיולוג. אדלר הוא אינו הקרדיולוג שעומד מעל שולחן הניתוחים ועורך צינתורים וניתוחי לב פתוח והוא אינו קרדיולוג שמסתובב עם חלוקים לבנים או כחולים במסדרונות בתי החולים.

לאורך שנות פעילותו בעולם הרפואה בישראל, שימש אדלר בשורה של תפקידי ניהול ומחקר ובכלל זה שימש כמנהל המקצועות הרפואיים בבית החולים שיבא תל השומר, לצד עוד שורה של תפקידי ניהול בהנהלות הבכירות ובמועצות המנהלים של שלל גופים רפואיים בישראל.

לוקח את תחום מחלות קרום ושריר הלב מאה צעדים קדימה

דמותו זו של אדלר, מקורה כמובן באישיותו, אך לא פחות מכך בתחום התמחותו. פרופ' אדלר שרק לאחרונה מונה למנהל האיגוד האירופי למחלות קרום ושריר הלב, נחשב לאחד מן המומחים הגדולים בעולם בענף נסתר זה של הקרדיולוגיה – מחלות קרום ושריר הלב. בתחום זה ישנן מחלות שיכולות לפגוע באיכות החיים ואף לסכן חיי אדם, אך אלו אינן זוכות לתשומת הלב הראויה, לא מצד הציבור ולא מצד הקהילה הרפואית.

במובן מסוים, אפשר לומר שיהודה אדלר לקח על עצמו את כל הנושא של המחקר וקידום הידע הרפואי בתחום, וזאת באמצעות שורה של פעולות אותן הוא מבצע כבר שנים רבות וביתר שאת בשנים האחרונות במסגרת תפקידו כיו"ר האיגוד האירופי למחלות קרום ושריר הלב.

בכלל זה, הצליח אדלר להפוך את תחום מחלות קרום ושריר הלב מהברווזון המכוער של קהילת הקרדיולוגיה האירופית, לתחום הגדול והמדובר ביותר באותה הקהילה בדיוק. אדלר שם דגש מחקרי על מחלות נדירות שאינן זוכות לתשומת הלב הראויה, כמו למשל אמילואידוזיס.

בנוסף, עורך פרופסור יהודה אדלר שורה של מהלכים על מנת להגביר את המעורבות של קרדיולוגים מסביב לעולם בתחום ספציפי זה, ובכלל זה וובינרים מקצועיים בתחום, פרסום ניירות עמדה על טיפול במחלות קרום הלב ודגש על טיפוח הדור הצעיר של הקרדיולוגים בעולם כולו. רק לאחרונה, פנה האיגוד האירופי לראשונה בעולם לפרופסור אדלר בבקשה לכתוב את הספר הראשון אי פעם על מחלות קרום הלב, וזאת כחלק מרכזי מפעילותו של אדלר בקידום התחום.

מעורב גם בעתידם של בני הגיל השלישי והרביעי ובעתיד החברה כולה

פעילותו של פרופ' יהודה אדלר ניכרת ובולטת גם פה בישראל, כשרק לאחרונה נפגש אדלר בכנס של ארגון בתי האבות (אב"א) שנערך באילת, עם שר האוצר משה כחלון, איתו מקיים אדלר ידידות רבת שנים. בפגישתם דנו השניים במצב הקשישים ובני הגיל השלישי בישראל.

לדברי פרופסור אדלר "סוגיית הגיל השלישי והרביעי היא עתידה של הרפואה המערבית. עלינו לחשוב ולתכנן היטב את צעדנו בתחום, שכן בתוך שנות דור אחד לכל היותר, יתהלכו בינינו אנשים בני 120 ו-130, ואנחנו עדיין כלל לא ערוכים לכך". בפגישתו של אדלר עם כחלון הדגיש פרופ' יהודה אדלר את הדחיפות של הטיפול בנושא, ובהמשך לכך קבע כחלון פגישה דחופה בנושא כבר לשבוע שלאחר מכן, בהשתתפותו, בהשתתפות פרופ' אדלר ובהשתתפות מנהיגי אב"א וח"כ טלי פלוסקוף.

יו"ר וועדת הפרס של שר הבריאות לרפואה והלכה

במסגרת ההערכה הרבה לה הוא זוכה מונה פרופ' יהודה אדלר ליו"ר הוועדה לפרס שר הבריאות לרפואה, הלכה ורפואה זו השנה השנייה ברציפות. במשך הנהגתו את הוועדה בשנה הראשונה, הצליח אדלר להגדיל את מספר הגשת המועמדויות לפרס פי 20, ומבחינת השר ליצמן זה היה מספיק בכדי להציע לאדלר את ראשות הוועדה גם בשנה העוקבת ברציפות. יכולותיו של אדלר והרצינות בה הוא ניגש לכל משימה עליה הוא אחראי הן לבטח חלק מרכזי במקומות אליו הגיע בקריירה שלו, וקהילת הקרדיולוגיה והרפואה בכלל יכולה רק לברך על כך.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here