קרדיט Canva

אין הרבה מקרי חירום רפואיים בהם גורל המטופל מוטל בידיי האזרח הפשוט. אך כאשר יש כבר מקרים כאלו, מידת השפעתם של עוברי האורח על סיכויי הישרדות של החולה או הפצוע כמעט בלתי נתפסים! לעיתים, גילוי התושיה של עובר האורח הפשוט הוא זה שיקבע את ההבדל בין חיים למוות.

שאלנו את צוות המומחים של חברת אריאל מדיק ציוד רפואי, המתמחה בציוד רפואי והדרכות עזרה ראשונה, אלו מוצרי עזרה ראשונה מצילי חיים היו ממליצים לכל אזרח להחזיק בהישג יד. וזוהי תשובתם:

1. חסם עורקים – בפציעה קשה ומדממת דימום פורץ, הנחת חסם עורקים תציל את חיי המטופל לכל הדעות. בפציעות שכאלו, מסבירים באריאל מדיק, כל שניה חשובה. הפצוע מאבד המון דם בכל שניה שעוברת, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להמתין את הדקות החשובות האלו עד הגעת צוות האמבולנס ולסמוך על צוותי מד"א שהם יניחו את חסם העורקים. ה"עוד כמה דקות" האלו עד הגעת צוות מדא לזירה, בהם הפצוע מדמם דימום פורץ, ישאירו לצוות מד"א פצוע שדימם ליטרים רבים של דם עד כדי כך שאינו עוד בר הצלה.

 

2. מכשיר החייאה דפיבירילטור – מכשיר החייאה דפיברילטור. מדובר במכשיר חשמלי, חכם ומציל חיים, אשר משתמשים בו בעת דום לב וביצוע החייאה. מחיר דפיברילטור כזה נע בין כ- 4,000 שח ועד כ- 14,000 נכון להיום. המכשיר יודע לזהות קצבי לב מסוכנים ולפרוק שוק חשמלי במידת הצורך, ובכך להציל חולה אשר התדרדר להחייאה על רקע לבבי. מדובר במכשיר אשר יעשה את ההבדל בין חיים למוות, וממש מחזיר מתים לחיים.

להשלמת פעולת הדפיברילטור יש גם לבצע החייאה הכוללת עיסויי חזה במקביל. מדובר בפעולה פשוטה לביצוע גם למי שאינו מהתחום, מסבירים באריאל מדיק, אשר אפשר ללמוד בקורס עזרה ראשונה פשוט של כמה שעות המכונה קורס החייאה ועזרה ראשונה. מחיר הדפיברילטור להצלת חיים הוא בלתי נתפס: ביצוע עיסויים וחיבור מכשיר דפיברילטור מוקדם ככל האפשר יקבעו פשוטו כמשמעו את סיכויי ההישרדות של החולה ואת הצלחת מאמצי ההחייאה מאוחר יותר באמבולנס ובבית החולים.

3. מזרק אפיפן – מזרק אפיפן הוא הטיפול המיידי להתקף אלרגיה חריף, המכונה אנאפילקסיס, והוא מכיל את התרופה אשר תינתן גם גם באמבולנס במקרה כזה. הימצאות מזרק אפיפן לאדם בעל רגישות ידועה ומסכנת חיים היא בגדר חובה. לעיתים, התקף האלרגיה עשויי להיות כה חריף עד כדי כך שהחולה לא יהיה מסוגל להזריק לעצמו את התרופה, לכן, ממולץ כי כל אזרח ידע ויכיר את המזרק ואופן השימוש בו. התקף אלרגיה חמור עשוי להתדרדר תוך דקות לכדי מוות. הימצאותו של מזרק אפיפן ושימוש נכון בו ירוויחו את כמה דקות זהב עד הגעת האמבולנס, המשך מתן אותה התרופה אשר נמצאת גם במזרק, ופינוי מהיר לבית חולים להמשך טיפול משלים.

לסיכום, הימצאות של כל אחד מהשלושה הנ"ל בקרבת חולה או פצוע הוכחו מחקרית כמשפרים פרוגנוזה וסיכויי הישרדות של המטופל. בידכם היכולת להציל חיי אדם פשוטו כמשמעו! דאגו להיות מוכנים, חפשו היכן נמצא מכשיר הדפיברילטור הקרוב לביתכם, דאגו להחזיק בנמצא חסם עורקים, ורכשו ידע מציל חיים כמו כיצד לבצע החייאה, להשתמש בדפיברילטור, להניח חסם עורקים או להזריק אפיפן. באריאל מדיק תוכלו למצוא מגוון קורסי עזרה ראשונה ולבחור את המתאים ביותר לצרכים ולרמת הידע שלכם. כמו כן, תוכלו גם לרכוש בחברת אריאל מדיק ציוד רפואי תקני, עמיד וקל לתפעול העומד בתקנות המחמירות ביותר בארץ ובעולם.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here